Budowa hal, czy to produkcyjnych czy też magazynowych, wymaga od realizatorów sporego doświadczenia i wiedzy, nie tylko z zakresu ogólnie pojętego budownictwa, ale także ze stricte wąskiej specjalizacji związanej ze stawianiem hal. Nawet doświadczona firma budowlana niekoniecznie może w pełni poradzić sobie z wszystkimi zadaniami, jakie stoją przed wykonawcą hal magazynowych, które mają swoją własną specyfikę. Także hale produkcyjne związane są z inną specyfiką, niż standardowe projekty budowlane, np. budownictwa mieszkaniowego.
Przedsiębiorstwo stawiające hale, w oparciu o posiadane doświadczenie i wiedzę, powinno już w momencie rozpoczęcia realizacji, mieć zdefiniowane wiele danych, dzięki którym będzie w stanie zaspokoić oczekiwania Inwestora zarówno w zakresie kosztów budowy i późniejszej obsługi hali, jak również w zakresie pełnej funkcjonalności budynku, bezpieczeństwa pracy i niewymagającej eksploatacji.
Budowa hal wymaga od realizatora indywidualnego podejścia do każdego projektu. Konieczna jest pełna znajomość specyfiki produkcji, w przypadku hal produkcyjnych oraz rodzaju materiału i technik składowania, jeśli chodzi o hale magazynowe. Realizator budowlany powinien móc przedstawić Inwestorowi najlepsze możliwe opcje i rozwiązania, uwzględniające możliwe kierunki rozbudowy firmy, a co za tym idzie także jej budynków.
Ze względu na specyfikę wykonawca hal magazynowych oraz produkcyjnych powinien uwzględnić indywidualne kwestie nie tylko na etapie planowania, ale samej budowy. Zarówno fundamenty, jak i posadzka i wszystkie instalacje wewnętrzne powinny być ściśle dopasowane do maszyn i urządzeń, które mają znaleźć się w tworzonym obiekcie. Tylko wszechstronne doświadczenie na polub budowy hal, umożliwia pełne zaspokojenie potrzeb Inwestorów w zakresie planowania, budowy i dopasowania hal do przyszłych, pełnionych przez nich funkcji.